Ülkemizin ilginç Pazarlama müdürleri

Geçen hafta CeBIT dolayısı ile birçok şirketin pazarlama yetkilileri ile görüşme fırsatım oldu. Fakat maalesef 4-5 sene önce genelde duymakta olduğum söylemlerin pazarlama yöneticilerin hala büyük bir bölümünde olduğunu görmek beni gerçekten üzdü.
Hala web pazarlama kampanyaları konularında, “bizim şirkette bu işlere Bilgi işlem (BT,  IT) bakıyor” diyebilecek pazarlama yöneticilerinin (hem de büyük boyutta şirketlerin) olduğu bir ülkede yaşıyoruz.
Belki de üniversiteye giren öğrencilerimizi pazarlama okumaya teşvik etmemiz lazım, alan bu kadar boşken, onlar geleceklerini bu iş kolunda rahatça garanti altına alabilirler.
Ayrıca birçok pazarlama yöneticisinin “search marketing” ve “Blogging Yönetimi”nden habersiz olmaları da ülke şirketleri için ciddi bir kayıp. Tamam bu konular daha dünya bazında da yeni konular ama iş marka yaratmaya gelince geride olan bizleriz. Dolayısıyla rahat rahat yerimizde oturacağımıza biraz bazı konularda öncü olarak aradaki farkı kapamaya çalışsak fena mı olur?
Tekrar tekrar söylüyorum web pazarlama marka yaratmada geri kalmış şirketler ve ülkeler için harcanması çok yazık bir fırsattır, ve bu fırsatı iyi değerlendiremezsek, yakında web pazarlama şirketlerimizin karşısına en büyük tehdit olarak çıkacaktır.
Artık küresel (global) bir dünyada yaşadığımızı kabul etmenin vakti gelmiş ve geçiyordur.
Kaynak: MarkaStrateji.com


Posted

in

by

Tags: