Tüketici ihtiyaçlarını karşılamak mı, yoksa yaratmak mı?

Pazarlama stratejisinde ilk soru; “İhtiyaçları karşılamak mı, yoksa yaratmak mı istiyorsunuz?”dur.
Genelde ihtiyaçları yaratan şirketler de dünyada büyük değişikliklere sebep olurlar.
Bugün, Riva’nın “Sizin için, size rağmen!” yazısını okurken devletlerin değil de şirketlerin yönetimi ve halka ne sundukları konusu aklıma takıldı.
Atatürk gibi “Vizyonu halkından ileride olan liderler”in neler yapabildiğini görürken, iş dünyasında da vizyonu tüketicinin ilerisinde olan yöneticiler’in son iki yüzyılda hayatımızı fundemental olarak en çok değiştiren iki teknolojisinin arkasında olduğunu gördüm.
Hayatımızı değiştiren arabalar ve smart phoneların (akıllı telefonlar) yaratılışına baktığımızda, ikisinin de ortak bir yanı olduğu görülmekte. Bu ortak yan, yaratıcılarının; “Sizin için, size rağmen!” felsefesindeki yaklaşımları.
Otomotiv sektörünün kurucusu diye anabileceğimiz Henry Ford‘un bu konudaki söylemi; “Eğer insanlara ne istiyorsanız diye sorsaydım; ‘Daha hızlı atlar’ derlerdi“.
Smart Phone’ların (ve daha öncesinde de PClerin) geniş kitlelerce kullanımının öncüsü Steve Jobs ise; “Ne istediğini bilmek, müşterinin görevi değildir” demekte.
Buradan çıkarımım ise, tehlikeli olsa da, vizyonun “tüketici ihtiyaçlarının” önünde gitmesinin büyük faydalar yaratabileceği. Ama yine de tüm liderler ve şirket yöneticileri için şu hatırlatmayı yapmak faydalı; “Bunu evde denemeyin.” (Don’t try this at home).

Yorum yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldızlı olarak işaretli *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.