Telefonum çalındı

Kimsenin başına gelmez umarım, ama gelirse aklınızda bulunsun, telefonumu çaldırmaktan çıkardığım dersler;

1) Hayatta bir daha hiç bir telefonu Akbank Wings kartıyla alma, Garanti Shop&Miles ile almış olsaydım telefonumu; şu anda çalınmaya karşı sigortalı olacaktı, gerçekten burada faka basmışım L (Ben de dahil, Garanti madurlarına duyrulur)

2) Telefonu aldığın anda IMEI numarasını sağlam bir yere kopyala

iyi ki bunu yapmıştım, çünkü telefonum daha ilk haftadan çalındı

3) iPhone’u (ve diğer “smart phone”ları) şifresiz kullanma

twitter, facebook, mail v.b. hesaplarımdan garip şeyler gelirse şaşırmayın, ben değilim L

4) Hemen telefonu operatöründen kapattır (bunu yaptım en azından)

5) Karakola IMEI numarasıyla hemen tutanak tuttur.

Burası en acılı bölüm. Aslında IMEI ile telefon anında bulunabilecekken, süreç şöyle işliyormuş, karakol tutulan tutanağı zaman bulursa (sözde bir-kaç güne) savcılığa yolluyormuş. Savcılıkta dosya sıkışıklığı varmış ve operatörlere bu bilginin ne zaman yollanacağı belirsizmiş (Hatta bazen 3 ayı bulabiliyormuş). Ben bari süreci takip edeyim diye dosya numarası istediğimde karakol bir numara veremeyeceğini, hatta tuttuğu tutanağın bir kopyasını bile kurallar gereği benimle paylaşamayacağını söyledi (bu bilgi doğru ve yasal mıydı onu çözemedim?). Sürecin böyle yavaş işlemesi de telefonun ikinci elde satılabilmesini sağlıyor, gerçekten acıklı bir Türkiye gerçeği de buradan çıktı. (Bu arada savcılığa direk de başvurulabiliyormuş)

6) Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu’na 0312 232 2323 nolu telefondan ulaşıp, IMEI ile çalıntı ihbarı yapıyorsunuz. 1-2 gün içerisinde (umarım) telefonda verilen bilgilerin ilgili GSM İşletmecisi tarafından doğrulanmasından sonra cihaz sorgulamada, çalıntı cihaz durumuna dönüşerek cihazın haberleşmeye kapatılması işlemi gerçekleşiyor. http://www.mckstk.gov.tr/node/18


Posted

in

, ,

by

Tags:

Comments

2 responses to “Telefonum çalındı”

 1. Hatiss Avatar
  Hatiss

  merhaba

  bikaç sene önce ben de çaldırmıştım..ancak kahraman Türk polisi Imei no vs gibi bişeylerle ( nasıl olduğunu hala anlamadım ) bulmuşlardı..Yalnış hatırlmaıyorsam bir ay gibi bi sürede. umarım en kısa zamanda bulunur..

  benden de ufak tavsiye..mutlaka telefon rehberinizi dönem dönem yedekleyin..en çok ondan canım yanmıştı 🙁

 2. çidaa Avatar
  çidaa

  çok kötü bir durum. bende yaklaşık 3 hafta önce çaldırdım ve daha çok yeni bir telefondu. yani okadar cansıkıcı bir durum ki telefona ayrı üzlüyorsun rehbere ayrı üzülüyorsun içindeki resimler videolar vs.. ve nasıl bir ustalıksa telefonu cebimden alırken zerre kadar hissetmedim bile… tavsiyem size mutlaka imei numaranızı mutlaka bi yerde saklayın. rehberinizi bi şekilde muhafaza edin ve en önemlisi resimler videolar ( annemin resimleri videoları benim tek tesellimdi en çok ta canım buna yanmıştı) allaha havale ediyorum bu pislikleri….