Sosyal Medya’da pazarlama’nın en iyi 10 örneği

Mashable’dan yine güzel bir derleme çıktı bu ay; Presenting: 10 of the Smartest Big Brands in Social Media.

Blendtec’in YouTube’da iphone’u parçalama videosunun viral etkisini çoğumuz duymuştur. Artık viral pazarlama örneği halinde defalarca kullanılmış bu video’nun dışında diğer örnekleri de incelemenizi tavsiye ederim. Mesela, Sun Microsystem’s CEO’su  Jonathan Schwartz’ın bloğunun ayda (daha 2006’da)  400,000 hit aldığını bilmiyordum. Yazının, hitlerden çok öne çıkardığı; bu blogun açıklığı ve hiç bir şeyi saklamaması. Tahminim VodacoAgency olarak kafamızdaki projelerin %90’unun marka yöneticileri tarafından çok tehlikeli bulunacağı yönünde. Ama genelde örnekleri incelediğimizde, başarının risk almakta, cesur olmakta ve markalar üzerindeki geleneksel düşüncelerimizi biraz değil, çokça esnetmekte olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Eğer, markanız hakkında pozitif yorumların yanında negatifleri duyabilecek, hatta markanız hakkında en haksız, saçma suçlamaları da göğüsleyebilecek bir yapınız yoksa ne viral projelerde ne de sosyal medyada yarattığınız “suya atlamadn önce bir ayağımla sıcaklığı ölçeyim” tadında projelerle bir başarı hikayesi yakalayamazsınız. Sonraki evre mi ne? Evet, burada birşeyler denedik ama iyi birşey çıkmadı.

Sosyal medyada, pazarlamnın cesur yöneticilerini ve donanımlı ekipleri büyük fırsatlar bekliyor. Geleceğin markalarının transparan olacağını hiç bir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız, ancak o zaman bu yolda hızlı ilerleyebilen markaların rekabetsel avantajları olacağı gerçeğini daha iyi anlayabilirz.

Eğer Sosyal Medya’da pazarlama yapmayı düşünüyorsanız, unutmayın ki bu işe başlarken de (her işe olduğu gibi) ilk önce sosyal medya stratejilerinizi belirleyerek adım atmanız gerekir. Çünkü, eğer hedefiniz yoksa, nereye vardığınız hiç fark etmez. Sosyal medyada stratejimi nasıl belirlerim diyorsanız; “Sosyal Medyada Staratejik Planlama” yazısını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.


Posted

in

by