Sosyal medyada yazmanızı gerektiren 5 ana sebep

Neden sosyal medyada yazmalısın?

Blog’da sosyal medyada yazmalısın, evet sende, sana söylüyorum (du auch!) neden mi? iki söz;
Oku, oku, oku ki yazmayı bilesin…
Yaz, yaz, yaz…
Yazmanızı gerektiren 5 ana sebep:

1) Herşey paylaştıkça büyür
Bildiğini yaymayan, meyvesiz ağaç gibidir. – Sadi
Yazmalısın, çünkü, hayatta her şey paylaşıldıkça büyür; özellikle de mutluluk, sevgi ve bilgi…

2) Fikirlerinizi toparlanır, düzene ve mantık çerçevesine oturur
Docendo disco, scribendo cogito (Öğreterek öğreniyorum, yazarak düşünüyorum) – Latince Özlüsöz
Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu, o şeyi bir başkasına öğretmektir. – Stephen Covey
Konuşurkan bazen birbiriyle zıt düşen veya birbirine tam örtüşmeyen fikirleri paylaşabilirsiniz, fakat iş yazmaya gelince oturup düşünmek ve bu fikirleri geliştirerek bir mantık çerçevesine oturtmak zorunluluğuna girersiniz.

3) Fikirleriniz katkılar (yorumlar) sayesinde gelişir
Yazmaktaki amaç yalnızca bilgi paylaşmak olmamalı, başkalarının fikirlerini dinleyebilmek de çok önemli. Fikirlerinize ve yazılarınıza, bloğunuz, twitter, facebook,  friendfeed gibi sosyal mecralardaki yorumlar da çok önemli olacağından ve size değer katacağından sosyal medyayı ve yorumları da can kulağı ile dinlemelisiniz.
Eğer fikirlerinizi yalnız kendinize saklarsanız, hiç birzaman bu fikirleri geliştirme ve hatalı yönlerini görme şansınız olmayacağını da paylaşmak isterim.

4) Muhtemelen iyi anlaşabileceğiniz yeni insanlarla tanışma fırsatı yakalarsınız
Özellikle odaklandığınız konular hakkında bilgilerinizi, yorumlarınızı paylaşabileceğiniz bir blogda sizin gibi bu konulara odaklı “likeminded” kişiler ile tanışabilmek de sizin için çok büyük bir avantaj olacaktır ve bu sayede görüşlerinizi çok daha ileri taşıma fırsatı yakalayacaksınız.

5) “Küresel birey” olarak toplumdaki yerinizi alırsınız
Constituo, ergo sum (Yazıyorum, öyle ise varım) – Barış Karadoğan
Yazmanızı gerektirecek bir diğer konu da; sizin de birçok ürün ve servisin müşterisi olmanız, sosyal konularda fikirlerinizin olması ve bu konularda şikayetlerinizin veya farklı görüşlerinizin olması. Bildiğiniz gibi web kültürü, müşteri ilişkilerini değiştiriyor. Artık müşterilerin şirketlerin peşinden koşarak şikayetlerini anlatmaya çalışmalarının devri geçti. Akıllı şirketlerin müşterilerin peşinden koştuğunu ve markaları hakkındaki düşüncelerimizi değiştirmeye uğraştıklarını biliyorum. Ayrıca gittikçe politika konuları ve STK çalışmaları da sosyal medyaya kayıyor, eğer birey olarak bu konularda bir duruşunuz ve fikriniz varsa bu dünyanın içinde olmanız gerekir. Unutmayın; yazmıyorsanız, yoksunuz…

Yorum yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldızlı olarak işaretli *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.