Sosyal Medyada Stratejik Planlama

Günümüz pazarlamasında sosyal medya önemli ve güçlü bir yer tutuyor, fakat bu gücü basit bir Facebook sayfası ve twitter hesabı açmakla yönetebileceğinizi sanmak yalnızca bir hayal. Sosyal medyanın önemini belki hepiniz biliyorsunuz ama nasıl optimize edileceği veya etkisinin nasıl ölçülebileceği konularını bilmiyor olabilirsiniz. Yalnız Değilsiniz!
Araştırmalar Türkiye’deki markaların çoğunun sosyal medyaya yatırımlar yaptığını veya kendi iç ekipleri ile adımlar attığını gösteriyor. Ama iş stratejik sosyal medya planına gelince bu alanda çalışan şirketlerin çoğunun bir sosyal medya stratejisinin veya bir sosyal medya yol planının olmadığını görüyoruz.
Sosyal Medya konusunu tüm pazarlama çalışmaları ile bir bütün olarak düşünmek gerekiyor. Bir sosyal medya stratejisini şirketin iletişim stratejisinden uzak düşünmemek lazım. Bazı şirketlerin maalesef bu noktada hata yaptığını görüyoruz. Açık söylemek gerekirse şirketin bir noktada iletişim stratejisi olur ve ancak bu stratejinin bacaklarından / kanallarından biri Sosyal Medya stratejisi olabilir.
Bugün artık pazarlamada bir etkinlik, lansman, kampanya, indirim, reklam, sponsorluk veya aklınızı gelebilecek herhangi bir çalışmanın sosyal medya bacağını düşünmeden yapılması ulaşabileceği potansiyel etkinin yalnızca %10 ila %20si civarında bir etkiye erişmesine sebep olabilecektir.
Sosyal medya stratejisinin belirlenmesi ancak sosyal medyayı çok iyi bilen ve pazarlama konusunda uzman olan ekipler ile çıkarılırsa markanıza bir değer katacaktır. En büyük hatalardan birinin de markaların sosyal medya yatırımlarını belirlerken bu konuda yetersiz uzmanla karar veriyor olması. Markanızın sosyal medya dilini iyi konuşmasını istiyorsanız, o lisanı çok iyi konuşmayanlar ile yazdığınız plan, markanız için ne kadar başarılı olabilir ki? Türkçe’yi bilmeden çat-pat Türkçe konuşmaya kalkışmak markanız için absürd olmaz mıydı?
Peki ama Sosyal Medyada Stratejik Plan nasıl çıkarılır diyorsanız;
Sosyal Medyada Stratejik Plan çıkarmanın 10 altın adımı;

 1. Amacın belirlenmesi
 2. Hedef-kitle (sosyal medya) analizi
 3. Rekabet analizi
 4. Sektöre özel küresel benchmark çalışması
 5. içgörülerin çıkarılması
 6. Stratejinin ve taktiklerin belirlenmesi
 7. Projelerin ve yol planının çıkarılması
 8. Ön bütçe çalışmalarının yapılması ve yol planına karar
 9. Anahtar göstergelerin belirlenmesi (KPI’lar)
 10. Raporlama & değerlendirme yapısının oluşturulması

Eğer bu 10 altın adımdan yararlanıyorsanız ve aşağıda özetlediğim 4 ana tuzaktan uzak duruyorsanız, sosyal medyada başarının anahtarı artık elinizdedir.
Sosyal Medyada sizi bekleyen 4 tuzak (başarıyı yakalayamamanın sebepleri):

 1. Sosyal medya stratejisi & yol planı olmadan yola çıkmak
 2. Sosyal medya stratejisini bu dünyaya tam hakim olmayan ekiplerle çıkarmak
 3. Sosyal medya stratejisini çıkartırken iletişim stratejisinden kopuk çalışmak veya diğer alanları içine almayan bir bakış açısıyla çalışmak
 4. Sosyal medya stratejisini çıkartmaya gerekli önemi ve kaynağı ayırmamak / yukarıdaki 10 altın adımı tam olarak atmadan yola çıkmak

One comment

 1. Bir strateji belirlemeden kısa vadeli fikirlerin, trendlerin peşine takılıp sonu belli olmayan maceralara girmenin uzun vadede yaratacağı sıkıntıları tahmin etmek hiç zor değil. Stratejik planlama aşamasına geçmeden önce “bir bakıp çıkacağız” yaklaşımından vazgeçmek, günü kurtarma telaşını bir kenara bırakıp uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Ancak o zaman kendimizi ve hizmet verdiğimiz markaları bir adım ileriye taşıyabileceğiz.

  Yol gösterici ve ilham veren bu güzel yazıların artarak devam etmesi dileğiyle…

Yorum yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldızlı olarak işaretli *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.