Şirket yönetiminde dijitalleşme ihtiyacı

Ekonomi dijitalleşirken, yönetim kurullarının analog kalması şirketler için en büyük tehdidi oluşturmakta.

Dijital devrim hem ürünleri hem de servisleri derinden etkiledi. Enerji şirketlerinden, finans şirketlerine, sağlık sektörüne belki de dijitalin en az etkilediğini düşüneceğimiz sektörler kendilerini, tamamen bir dijital değişimin içinde buldular. Perakendeciler artık dijitaldeki başarıları veya başarısızlıkları ile anılır oldular.

digital boardroom capabilityRussell Reynolds’un “Digital Economy, Analog Boards: The 2013 Study of Digital Directors raporunda bu dinamikleri daha detaylı inceleyebilirsiniz. Raporda da görebileceğiniz gibi Amerikan şirketleri değişime daha hızla cevap verdi ve yönetim kurullarındaki dijital tecrübeli üye sayısını arttırdı, Avrupalı şirketler bu yarışta Amerika’nın bayağı gerisinde kaldı. Asya’lı firmalar araştırmaya göre bu konuda Avrupa’nın da gerisinde.

Türkiye’deki şirketlerin yönetiminde ise bu bakış açısının dünya trendlerinin çok gerisinde olduğunu net söyleyebiliriz. Zaten, yönetim kurullarının çok etkin işlemediği ülkemizde, yönetim kurulunun dijitalleşmesi, şimdilik birçok şirket için yalnızca bir lüks gibi gözükmekte.

Şirketler dijital tecrübeli elemanlarla ekiplerini güçlendirirken, maalesef bunun yönetim kurulları için de gerekli olduğunu çoğu zaman atlayabiliyorlar. Russell Reynolds gibi yönetici arama (executive search) firmaları bu noktada öne çıkıyor, ve şirketlere bu konularda destek oluyor. Hatta Russell Reynolds raporunda, artık CEO’nun baş dijital vizyoner (chief digital visionary) olması gerektiğini söyleyerek çıtayı daha da yükseğe koymakta.

2015’in yönetim kurulunuzun dijitalleştiği bir yıl olması dileğiyle…


Posted

in

, , ,

by

Comments

One response to “Şirket yönetiminde dijitalleşme ihtiyacı”