Pazarlama iletişimi ve Satış’ın sosyal medya devrinde birleşimi

Bugün sosyal medya devrinin getirdiği bazen şirketler tarafından yeterince farkedilemeyen yeni bir sorundan bahsetmek istiyorum.

Sosyal Medya’yı yönetirken pazarlama iletişimi, şirketin destek birimleri (Call Center, vb) ve satış aktivitelerinizi dirsek dirseğe götürmeniz gerektiğini bu işin içine giren birçok şirket günümüzde fark etmiştir. Fakat özellikle büyük şirketlerdeki departman yapıları ve farklı sorumluluk alanları yüzünden bunu hayata geçirmek çok gerçekçi olmayabiliyor.

Aslında sosyal medyada etkin olmak isteyen bir şirketin yeniden yapılanması gerektiği gün gibi ortada. Şirketler için bunu bugün kabul etmek çok zor da olsa, su akacağı yeri bulacaktır.

Bu yapılanmayı hayata geçirene kadar olan geçiş döneminde, şirketlere tavsiyemiz; sosyal medya aktivitelerini muhakkak üst yönetim liderliğinde götürmeleri. Yoksa başarıya ulaşmaları güç olacağı gibi, birçok noktada gülünç duruma düşerek aslında sosyal medyadan fayda sağlamaya çalışırken, zaralı duruma düşeceklerdir.

Aşağıda Hubspot’un leads konusunu entegre yönetişinin bir şemasını bulabilirsiniz. Fakat, Sosyal Medyadan dinleme sonucunda aslında Leads üçe ayrılmalı; Pazarlama leads, müşteri destek Leads ve Satış Leads olarak


Pazarlama ve Satış aktivitelerini bir araya getirmek konusu ilginizi çekiyorsa daha detaylı bilgiyi Hubspot’un Pazarlama ve Satış aktivitelerini bir araya getirmek dosyasında bulabilirsiniz.

Yorum yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldızlı olarak işaretli *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.