Mehmet Subaşı kimdir?

Vatansever & KriptoPara neferi

Dijital Ekonomi’nin uzun mesafe koşucusu. Uzun lafın kısası, dijital ekonominin ustası! veya Kripto Para dünyasının neferi!  diye de özetleyebiliriz, ama hikayenin uzununa meraklı iseniz, burada bulabilirsiniz;

bir disiplinlerarası araştırmacının, hikayesi…

Şeffaflık ve Samimiyete inanıyorum.

Samimi ve doğru kişilerle iş yapmaktan yanayım. Çünkü baz değerler ortak olduğunda, uzun vadeli çok güzel bir kazan-kazan ilişkisine girilebileceğini ve de inanılması güç değer yaratımı oluşabileceğini biliyorum.

Hobim Merakım.

Ben bir disiplinlerarası araştırmacıyım, çok detaycı ve hızla bilgiye ulaşabilen bir araştırmacıyım. Bu özelliğim küçüklüğümden beri içimde var. Fakat internet çağında içimdeki araştırma merakını teknoloji kasları ile de geliştirmeyi becerebildim.

Enformasyon toplamanın en önemli noktası istişare etmektir, araştırma kuru kuru çok değerli değildir. Ancak doğru kişilerle istişare etmek araştırmanın hakkını verir diye düşünüyorum, bu yüzden araştırdığım konularda konunun içinden kişilerle görüş alışverişi yapmayı severim. Araştırmaları süzmek ve bunlardan içgörü (insight) çıkartmak, bunları stratejiye dönüştürebilmek benim için bir hobi haline geldi.  Bu hobim / işim sayesinde şu anda odaklandığım konularda ciddi bir birikimim oluştu.

Hıza inanıyorum. Ama, planlamak aksiyon almanın ve hızın zıttıdır.

İş dünyasında doğru kararları vererek aksiyona geçebilmek için çok araştırmak ve planlama yapmak gerekir. Ama bu çok zaman alır, ve sizi yavaşlatır. Eğer doğru ve hızlı aksiyon almak istiyorsanız, ilgilendiğiniz konuda daha önce araştırma yapmış ve konusuna hakim kişilerle birlikte ilerlemek bir mecburiyet olur.

Radikalim

Her konuda fanatikliğe ve aşırılığa karşıyımdır, ama eğer söyleceğiniz farklı birşeyler varsa radikal olmaya karşı değilim.

Radikal” bir pazarlama danışmanıyım, burada ki farkım; hem yeni gelişen dijital ve sosyal medya trendlerine derinine hakim olmak hem de genel pazarlama konseptleri hakkında uzmanlaşmış olmamdır. Genelde sektörde bu iki uzmanlığın çok ender olarak bir araya geldiğini görüyorum.

Kripto Paralar ve BlockChain üzerine…

Araştırmacı olarak en çok ilgimi çeken alanların başında Kripto Paralar ve BlockChain teknolojisi geliyor. Sevdiğim dolayısıyla da odaklandığım alan Kripto Paralar & BlockChain.

Geçmişim; Strateji Danışmanlığı & Dijital Pazarlama…

Geçmişte; Türkiye’de dijital pazarlamayı (yada daha doğru söylemiyle; dijital odaklı entegre pazarlamayı) yaymayı kendime misyon edindim. Dijitali ve sosyal medyayı etkin şekilde kullanarak pazarlamada doğru stratejileri çıkartmaya ve farklılık yaratmaya odaklandım. İletişimi öne alan ve marka değerine önem veren bakış açımın markalara değer yarattığını gördüm. Hatta Türkiye’de “yenilemez” diye düşünülen son 25 senenin en başarılı liderine 2019’da ilk seçim yenilgisini tattıran ekibin dijital pazarlamasını yönetmekten gurur duydum.

Pazarlamanızın göbeğinde duygu yoksa, markanız kalpsizdir, analitik zeka yok ise markanız kördür. Duygu ve analitik zeka birlikte olmadan pazarlama olmaz. Artık pazarlamacının analitik tarafının da gelişmiş olması gerektiğine inanıyorum. Pazarlamacı Müşteri deneyim haritasını, temas noktalarını  ve duyguları bildiği kadar “Big data” konusuna da hakim olmalı ve veriden içgörü çıkartmayı becerecek altyapıları ve ekipleri de şirket içerisinde kurabilmelidir.

İlgilendiğim sektörlerde ve pazarlama konusunda yalnız Türkiye’yi değil küresel olarak da sektörleri incelerim. Aşağıdaki konularda ve tecrübelerim olan sektörlerde, vizyoner hatta fütürist olduğumu rahatlıkla iddia edebilirim.

Dijital ekonomi’nin önde giden değil, özde giden sevdalısı oldum.

Geçmişimde bir çok sektör içinde çalışma fırsatı yakaladım…

İyi Bildiğim Sektörler: Başta Dijital ekonomi olmak üzere, Monitor (Deloitte), Bain ve Vodaco’da çalıştığım dönemlerde birçok farklı sektörden, çok önemli şirketlerde tecrübeler edinme şansına sahip oldum. Gladwell’in 10,000 saat kuralına göre bu alanların çoğunda uzman olduğum gibi diğerlerinde de buna yakın tecrübem oldu.

ne demişler; “Çerçi yükünü satar”:

  • Dijital Ekonomi (Dijital birçok start-up’ın içerisinde bulunduğum gibi, şirketlerde dijitalleşme konusunda da çalışmalarım bulunmakta)
  • Enerji / Yenilenebilir Enerji (yeni odaklandığım sektörlerden, özellikle yenilenebilir enerjiler hakkında birçok araştırmam bulunmakta)
  • Beyaz Eşya (Arçelik, Vestel, Demirdöküm / Vaillant, BSH Group)
  • Finans ve Bankacılık (Özellikle Banking 2.0 odak alanım) (TEB / BNP Paribas, FinansBank, Mercedes Benz Financial Services MBFS, TurkAsset)
  • Otomotiv (Ford, Fiat, New Holland)
  • Teknoloji & Telekomünikasyon (Motorola, AT&T, Xerox Technology Ventures)
  • Perakendecilik (Boyner, Eczacıbaşı Group)
  • Sağlık (Acıbadem Group)
  • Medya (Doğan Media Group – Capital, Referans Gazetesi)
  • Emlak (İnanlar)

Bunların dışında yine hobi olarak bilim ve eğitim konularında çok yoğun araştırmalarım oldu.

Konferans / Eğitimler

Birçok konferans ve eğitimde; pazarlama, dijital pazarlama, online PR, internet ve sosyal medya gibi konularda konuşmacı ve eğitmen olarak görev aldığım gibi yine pazarlama konusunda Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi görevinde bulundum ve yine bu konularda birçok yayına imza attım.

Sosyal Sorumluluk

Zamanın izin verdiği ve elimden geldiği kadarıyla sosyal sorumluluk projelerinde de özellikle teknoloji ve eğitim konularına çalışmalar yapmaktayım. Bu bağlamda Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde danışma kurulu üyeliğimin yanında da Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı yönetim kurulu başkanlığı ve Propeller Club da yönetim kurulunda yer aldım. Galatasaray klübü üyeliğimin yanında; IAB Türkiye, ve Türkiye Bilim Derneği gibi çeşitli derneklerde zamanında üyeliğim çerçevesinde katkı sağlamaya çalışmaktayım.

İnsan hakları, filozofi, ve politik sistemler de merakımı son yıllarda çeken konuların başında geliyor.

Geçmişim; Eğitim Yılları…

Özgeçmişimden bahsetmek gerekirse; orta öğrenimimi Alman Lisesi’nde tamamladım, üniversiteyi ise University of Texas at Austin‘de Makine ve Endüstri Mühendisliği konusunda tamamladıktan sonra Columbia Business School‘da MBA (iş idaresi) masterı yaparak öğrenim hayatımın ön evresini geride bıraktım ve gerçek öğrenimime başladım. Ve hayat boyu öğrenmeye kendimi adadım.

Detroit’te Ford Motor Co. da endüstri mühendisi olarak çalıştıktan sonra yönetim danışmanlığı alanına geçerek Monitor (Deloitte tarafından satın alındı) ve Bain & Company gibi dünyanın önde gelen firmalarında üst düzeyde çalışma imkanı yakaladım. Daha yirmili yaşlarımdayken bu şirketler bünyesinde Boston, Milano ve Londra‘da uzun süre dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey kadrolarına yönetim danışmanlığı alanında hizmet verme şansına sahip oldum ve şirketlerin içlerini ve üst yönetim bakış açılarını çok genç yaşımda kavrama şansı elde ettim.

Daha sonra, Türkiye’ye dönerek dijital devriminin şirketler üzerindeki etkilerine odaklı Vodaco Pazarlama Stratejileri‘ni kurdum. Bugün Vodaco Agency olarak da servis veren dijital ajansın, ajans başkanlığını yaptım.

Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz; View Mehmet Subasi's profile on LinkedIn

Site Hakkında

Site; strateji, pazarlama, internet, teknoloji, girişimcilik ve iş dünyasını ilgilendiren bazı konularındaki yazılarımdan oluşuyor. Özellikle strateji ve dijital odaklı entegre pazarlama ile ilgili yazılarımı okuyabilir, bir yönetim danışmanı olarak pazarlamaya, internete ve yeni gelişen trendlere yaklaşımımı görebilirsiniz. Ayrıca sitede eğitimlerim ve sunumlarıma da ulaşabilirsiniz.

Ağırlıklı olarak pazarlama (özellikle de dijital odaklı pazarlama) ve strateji konuları ile ilgili yazılarımı bu blogda bulabilirsiniz. Bu yazıların dışında, İngilizce olarak pazarlama ve strateji yazılarımı paylaştığım Radical Marketer sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Subaşı İletişim Bilgileri
Bana ulaşmak istiyorsanız Vodaco Pazarlama Stratejileri linkinden telefon bilgilerime ulaşabilirsiniz. Ayrıca, twitter,  Facebook veya Linkedin’den ulaşıp mesaj atabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederim.