Sıfırdan Marka Yaratmak

Türk pazarlamacılarının en büyük geyiklerinden biridir; “Türkiye’den hiç global bir Marka çıkar mı?” sorusu. Bu konuda sonsuza kadar konuşmayı severiz. Şöyle bir soru da ben sorayım; “Sıfırdan küresel bir marka yaratmak için Türkiye uygun bir pazar mıdır?”
Açıkçası büyüklük, satın alım gücü, homojenlik, gelir dağılımı, lojistik altyapı farklılıklarını düşünürsek, Türkiye küresel bir marka yaratımı için aslında pek de parlak bir pazar gibi durmamakta.
Alın size bir Türk’ün Amerika’daki 1 numaralı yoğurt markası; Chobani. Şimdi Avustralya’ya da yayılıp küresel bir marka olmak peşinde.
Hamdi Ulukaya’nın Amerikan Yoğurt pazarındaki başarı hikayesine sıfırdan marka yaratma açısından bakıldığında şunu söyleyebilirim; Eğer bir markayı sıfırdan yaratmak istiyorsanız odaklandığınız pazarın kolay büyüyebilir olması çok önemli. Bu arada yine Türkiye’lilerin yarattığı Blackberry ve Zara markaları da bu teoriyi desteklemek için kullanabiliriz.

Kısacası marka konusunda sorun belki de Türkiye’lilerde değil, Türkiye pazarında…
Global marka yaratmak için yola çıkan girişimci ve yatırımcılara benim tavsiyem, eğer iş modeli açısından mümnkünse; Çin veya Avrupa gibi pazarlardan başlayıp sonra başka ülkelere yayılmaları olacaktır.
Kısacası Türkiye’den global bir marka çıkması zor olsa da Türkiyelilerin global marka yaratması görüldüğü gibi o kadar da zor değil.

One comment

  1. çok yararlı bir makale olmuş teşekkürler.

Yorum yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldızlı olarak işaretli *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.