Mac’i etkin kullanıyorum diyen varsa şu 3 soruyu cevaplasın!

Mac’e 19 sene sonra geri döndüm, ama birçok özelliği unutmuşum. Mac’e tekrar geçerken PC’de hızla yaptığım bazı işleri maalesef yapamıyorum.

Finder ile ilgili şu üç konuyu çözmüş olan Mac’i verimli kullanıyordur (cevapları bilen paylaşsın lütfen, ben bulamadım)

 1. Finder klasörlerinde bir dosya seçince “cut” fonksiyonu deactivate çıkıyor,nasıl active olabilir?
 2. Finder klasörleri arasında hızlı geçiş için shortcut istiyorum, “assign” edilebiliyor mu?
 3. Finder’da icon view’da gördüğüm resimleri çoklu seçmek istediğimde diğer viewlarda işleyen “shift” yalnızca ilk ve son resmi seçiyor, ortadakileri de seçmenin shortcut’u nedir acaba?

3 comments

 1. 19 sene sonra da olsa doğru yolu tekrar bulmuş olmana çok sevindim 🙂 Hayırlı olsun.

  Finder ile ilgili sorularına gelince;

  1. Seçili dosyayı Command+C ile kopyaladıktan sonra yapıştıracağın yerde Command+V yerine Command+Option+V (Türkçe klavyede Command+Alt+V) kullanarak yapıştırırsan; kopyalamak yerine dosyayı taşımış (yani bir anlamda Cut özelliğini kullanmış) olursun.

  2. Finder klasörlerini soldaki sidebar içerisine atayabiliyorsun. Ama kısayol olarak klavye kısayolu istiyorsan Automator ile script yazarak yapılabiliyor. Ben sidebar’dan erişimin her zaman daha rahat ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

  3. Bulursan bana da haber ver 🙂

  Finder yerine ForkLift2 (http://www.binarynights.com/) uygulamasını kullanmanı öneririm. Bir çok güzel özelliği var.

 2. Hayırlı olsun, güle güle kullan Mehmet 🙂 Dilim döndüğünce:

  1.Eğer amaç kopyalayıp bir yere yapıştırmak, yani dosyayı başka bir yere taşımak ise, her iki pencere açıkken mouse kullanarak sürükleme eylemi kullanılabilir. Ek bilgi, taşımak yerine kopyalamak isterseniz dosyayı hedefe bırakmadan önce alt tuşu kullanılabilir. Menüleri unut, kısa yollar ve mouse yeterli ve daha hızlı olur bu tür işlemler için 🙂

  2. Finder pencereleri klasörlerin içeriğini gösterirler. Windows’tan pek farklı değil aslında. Sık kullanılan klasörler soldaki barda yer alır. Herhangi bir klasörü bu alana sürükleyip bırakarak her finder penceresinde görünmek üzere bir kısayol oluşturulabilir. Aynı şekilde yukarıda görünüm ikonlarının bulunduğu bar da kullanılabilir.

  3. cmd

 3. Selam,

  1)OS X’de doğurudan yoktur ve bunun için sadece sürükle ve bırak vardır.
  Bu işlem cut’ın daha kısa yoludur.
  2)Bu işlemi maus ayarlardan yapılıyor,kullanım şekli ise 4 parmağınızı ped’e dokunmuş durumda yukarıya kaydırmak ile açtığınız tüm pencereler gök yüzünde dizilir gibi dizlir olucakDaha sonra istediğiniz üzerinde maus ile yaklaşı o pencere ön plana çıkmış olur.
  3)Kommand tuşuna basılı tutarak sıralamak istediğiniz resimleri maus ile üzerine gelip seçin,daha sonra ise seçtiğiniz ‘gölgeli omuş artık seçtikleriniz’ herhangi 1 resim ğzerinde ped maus ile cliklemekle O RESİMLERİ sıralanmış halinde tek bir pencere açılıverir.
  Bakmak istediğiniz resimler ise veya sıralamak istediğiniz resimler ise sıralanması için ped maus üzerinde temas halinde olan 2 parmakla kaydırarak 1 aşağı 1 yukarı sıralaya bilirsiniz.Zoom yapmak istediğiniz resim için ise,iphone 5’de olduğu gibi 2 parmak yaklaştırıp uzaklaştırmakla yapılır.Ters gördükleriniz 2 parmakla ped üzerinde döndürüp yapılır ve otomatik o halde kaydedilir.

  Saygılarla:Ayhan
  Bilgisayarı icad eden ilk ülkeden olan o da BG olduğunu bilmiyorsanız bilin.
  Ruslara alfabeyi yazıp veren ülkeden olan onu da bilmiyorsanız onu da BG olduğunu bilin.
  Dünyada en iyi programcıları olan ülkeden ve onu da bilmiyoranız onu da BG olduğunu bilin.
  Bir bilgisayarın anatomisini en iyi bilen ülkeden olan o da BG olduğunu onu da bilin.
  Bizler hakiki osmanlı türkler artık ülkemize dönmüş olarak bilgilendirme ve ilerleme adına her desteği veririz.

Yorum yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldızlı olarak işaretli *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.