iPad aplikasyonları

ipad 2’nin de çıkmasıyla iPad applikasyonları hızla  medya ve reklam sektörlerinin içine girmekte. Maalesef yöneticiler, özellikle de pazarlama yöneticileri için iyi anlaşılması mecbur olan bir konu daha çıktı 😉

ipad

Ülkemizde genelde iPad aplikasyonu yaparken doğru seçimler yapılmıyor.

Birçok Türk iPad aplikasyonunu heyecan ile yükledikten sonra, hayal kırıklığı yaşıyorum.

Bu konuda uzun zamandır birşeyler yazmak istiyordum. Bugün Dipnot.tv nin iPad aplikasyonunu gördüğümde duramadım, bunları yazayım dedim.
İlk önce tebrikler, Dipnot.tv gerçekten bu projeye zaman ve emeği yoğunca koymuş ve iyi bir örnek olmak için çaba göstermiş. Yapan ekipleri bu açıdan belki de tebrik etmek lazım.
Ama gelelim bu aplikasyonun geleceğine; hızla ciddi bir değişime gidilmezse bu iPad applikasyonun dipnot.tv’ye ne okuyucu açısından ne de imaj açısından bir katkısı olmayacaktır.

Dipnot.tv iPad applikasyonunun güzel yönleri ağır basıyor olsa da, eksik tarafları aplikasyonun tutulmasına engel olacak noktada (hatta maalesef kötü anılmasına bile sebep olabilecek durumda).

Kısaca aşağıda dipnot.tv bazında değerlendirmelerimi paylaşıyorum, fakat aslında baktığımızda eksik yönler neredeyse Türkiye’de yapılan tüm ipad aplikasyonlarında önümüze çıkıyor.

Güzel yönler:

  • İçerikler (content)
  • Tasarımlar & kullanılan görseller
  • Video ve ses formatında paylaşımlar
  • Hoş bir arayüz

Eksik Yönler:

  • Social paylaşımı olmayan bir içerik modeli kalmadı
  • Artık dergi yükletme yok, ayrıca 256MB size’lar normal ve yüklenir gibi değil (tüm videolar baştan yükleniyor sanırım)
  • Trendler text bazlı içerikten yana (“copy/paste” ve “share” mümkün olmalı), resim bazlı değil

One comment

Yorum yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldızlı olarak işaretli *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.