Gap, Old Navy, Banana Republic

ve bunun benzeri birçok marka halen Türkiye'ye girmemiş durumda. Bence özellikle giyimde bu markalar Türkiye marketinde çok rahat iş yapabilirler. Hatta fiziksel olarak gelmeden de internet siteleri aracılığı ile de cirolarını Türkiye'de çok arttırabilirler.
Peki niye bu şirketler ödeme konularında Paypal, Clickbank gibi servislerden yararlanarak e-ticaret sitelerinin cirolarını çok daha yükseltmeye gitmiyorlar?
Bence bunun tek bir sebebi var, nasıl Türk şirketlerinde internetten küresel iş yapma vizyonu gelişmemişse bu şirketlerde de hala küresel iş yapmanın önemi anlaşılmamış durumda.
Giyimde halen kendi sitelerini düzeltmek, iyileştirmekle uğraşan ve bu konulara bile gerekli kaynak aktaramayan bu şirketlerin şu anda yurtdışını düşünecek ve bu konulara odaklanabilecek ekipleri yok.
Kısacası hep Türk şirketleri web pazarlamasını niye kullanamıyor diye üzülmeyelim, daha dünyada birçok konuda lider olan şirketrler dahi bu vizyona tam olarak sahip değil.
Daha bugünden altyapılarını Türkiye ve daha birçok ülke için alışverişe hazır edemeyen bu şirketlerin, çok büyük bir fırsatı ellerinin tersiyle ittiklerini söylemedi demeyin.
Kaynak: MarkaStrateji.com


Posted

in

by

Tags: