Basın Sektörü Temel Taşlarından Sallanıyor

Basında sektöründe ciddi değişimler yaşanmakta, fakat bu değişimlerin ciddiyeti Türkiye'de çok anlaşılmamış gözüküyor. New York Times ve diğer basılı medya hem ciro kaybederken hem de çalışanlarını ciddi oranlarda işten çıkarırken (Geçen ay New York Times %5, Philadelphia Inquirer %15), Google inanılmaz bir hızla ilerlemesini sürdürüyor.
Daha bu ay Ford reklam bütçesinin 150 milyon dolarını Internet'e kaydırdığını açıkladı. Türkiye'de 1 milyon doların üzerinde internet reklam bütçesi olan kaç şirket var? Sıfır.
Turkcell, Telsim ve Avea gibi teknoloji şirketleri ve bankaların biraz ilgi gösterdiği internet'i genelde şirketlerimiz ciddi bir reklam mecrası olarak görmemekteler. Biraz ilgi gösteren bu şirketlerin de ayırdıkları paylar genel bütçeleri ile karşılaştırıldığında yok denecek kadar az.
Peki basında internet sitelerine bakış açıları ve bu alanda yatırımlar nasıl? Maalesef bu noktada da pek bir ilerleme göremiyoruz. İnternet balonu (1999-2000 yılları) zamanlarında birçok internet sitesi değerlerinin çok da üzerinde değerlerle kendilerine alıcı bulurken, birkaç senedir bu noktada ne medya şirketlerinin ne de diğer holdinglerin bir etkinlik göstermediğini görüyorum. Evet sütten ağzı yananların yoğurdu üfleyerek yemeleri anlaşılabilecek bir tutum ama bu arada yoğurttan da olmak üzere olduğumuzu Türkiye artık fark etmeli.
Şu aşağıdaki grafik birçok yöneticiyi, pazarlamacıyı ve yatırımcıyı düşündürmeli.
Google vs. Yazılı Basın Şirketleri
GOOG: Google
NYT: New York Times
GCI: Gannett Co. Inc.
TRB: Tribune Co.
KRI: Knight-Ridder Inc.
NWS: NEWS CORP
24-25 Ekim'de Ceylan Intercontinental'da TIME etkinliğinde Medya sektörü hakkında bu konularda neler konuşulacağını merakla bekliyorum.
Kaynak: MarkaStrateji.com


Posted

in

by

Tags: